Jazda samochodem

Wypożyczalnie samochodów bez kaucji

Podczas planowania podróży często korzysta się z usług wypożyczalni aut. W każdym większym mieście można znaleźć taką firmę, zgłosić się do niej i wybrać odpowiadający nam model samochodu. Jednak większość takich firm oferuje wynajem w oparciu o kaucję. Kaucje nakładane na kierowców mogą wzbudzać obawy. Może warto więc znaleźć wypożyczalnie bezkaucyjne?

Samochód na lotniskuKaucja nałożona na wynajmującego chroni przede wszystkim przedsiębiorcę, prowadzącego wypożyczalnię. Jest to jego sposób na ubezpieczenie się i zadośćuczynienie finansowe w przypadku usterek powstałych z winy kierowcy. Wielu klientów wypożyczalni może jednak obawiać się utraty wpłaconej kaucji, z powodu usterek, które nie powstały z ich winy. Wszelkiego rodzaju stłuczki czy wgniecenia auta mogą także przydarzyć się na skutek kolizji, spowodowanych przez innych uczestników ruchu. Awarie stanu technicznego samochodów mogą także powstać z niedbałości pracowników wypożyczalni – być może przedsiębiorca specjalnie podstawił wadliwie działający samochód, by po stwierdzeniu awarii zatrzymać dla siebie kaucję? Najczęściej wypożyczalnie aut ulokowane są koło obiektów komunikacyjnych, takich jak dworce czy lotniska. To tam panuje najszerszy wybór wypożyczalni samochodów, a wśród nich jest wiele wypożyczalni bezkaucyjnych.

Jazda samochodemWypożyczalnie bezkaucyjne są nadal w mniejszości, dlatego warto jest zrobić szerszy reaserch jeszcze podczas etapu planowania podróży i odpowiednio wcześniej zarezerwować odpowiadające nam auto. W sieci wystarczy wpisać hasło np. „wypożyczalnia samochodów Gdańsk lotnisko bez kaucji”, i poszukać odpowiedniej firmy. Wypożyczalnia spisuje z wynajmującym umowę najmu. Zaleca się przeczytać taką umową wielokrotnie i dopytać się o każdy zapis. Jeżeli jakikolwiek punkt wzbudza wątpliwości, warto pamiętać o tym, że według prawa konsumenta każdy klient ma prawo odstąpienia od umowy. Umowa powinna zawierać zapis dokładnie mówiący o konsekwencjach, jakie mogę nas spotkać na skutek zdania samochodu z nowopowstałymi wadami technicznymi. Często można spotkać się z ofertami wypożyczalni, które zamiast wpłacania kaucji oferują wykupienie ubezpieczenia. Jest to szczególnie popularna opcja podczas wypożyczania auta za granicą. Ponadto można spotkać się z wymogiem podania numeru swojej karty kredytowej lub debetowej – w razie uszkodzeń konto zostanie obciążone finansowo. Są to więc możliwości, o których powinien pamiętać każdy wynajmujący.

Bezkaucyjne wypożyczalnie aut zyskują na popularności, w ostatnich latach można zauważyć wzrost zainteresowania ich ofertą. Jednakże na całkowite przemodelowanie rynku wypożyczalni samochodów trzeba jeszcze poczekać.