wtryskiwacze

Wszystko co trzeba wiedzieć o wtryskiwaczach

Zastanawiając się nad tym jaki rodzaj silnika wybrać w nowym samochodzie należy pamiętać, że nie tylko pojemność ma znaczenie. Liczy się oczywiście cicha praca, ekonomiczność oraz emisja spalin sterowana przez wtryski paliwa. Zarówno w silnikach benzynowych, jak i wysokoprężnych pojawiają się dwa rodzaje wtrysków, które różnią się od siebie budową oraz sposobem działania. Wpływa to na zużycie paliwa oraz tryb pracy silnika, dlatego warto pamiętać, by wystarczająco częstuje sprawdzać i przeczyszczać.

Najważniejsze informacje o wtryskiwaczach

wtryskiwacze Dostarczanie paliwa do silnika odbywa się za pomocą wtrysku. W zależności od typu mechanizmu wtrysk jest dopasowany względem sposobu pracy. Dlatego wyróżnia się wtryskiwacze do wtrysku pośredniego oraz bezpośredniego. Są to pewnego rodzaju zawory, które mają za zadanie nadzorować przepływa paliwa do silnika. W całym układzie wtrysku paliwa istotna jest również pompa, która musi wytworzyć wystarczające ciśnienie, by przenieść przez układ wystarczającą dawkę paliwa do cylindra. Wtrysk pośredni najpierw podaje paliwo do komory wstępnej, a dopiero później przekazuje je dalej. Natomiast wtrysk bezpośredni podaje paliwo od razu do cylindra. Pozwala dzięki temu uzyskać większą moc pojazdu i szybciej się rozpędza. We wtryskach bezpośrednich dawka jest zdecydowanie mniejsza, dlatego silniki wykorzystujące taką technologię uważa się za oszczędniejsze.

wtryskiwaczeKażdy z tych wtrysków posiada zarówno wady, jak i zalety. Należy pamiętać, że w silnikach wysokoprężnych wtryskiwacze czasem ulegają awarii, dlatego trzeba je odpowiednio przeczyszczać raz na jakiś czas. Kiedy dojdzie do zaniedbania i całkowitego uszkodzenia wiąże się to z bardzo dużymi kosztami naprawy, których nie da się uniknąć. Pierwszym objawem może być ciemny dym wydostający się z rury wydechowej oraz jednoczesne poprawienie się mocy samochodu. Przelanie zbyt dużej dawki paliwa sprawi, że silnik po dłuższej jeździe z zepsutymi wtryskiwaczami zacznie zmniejszać swoją moc. Zdecydowanie lepiej raz na jakiś czas udać się do mechanika na test i wymianę, niż później naprawiać cały system wtrysku paliwa. Mało kto zdaje sobie sprawę, że eksploatując samochód trzeba pamiętać nie tylko o wymianie filtrów, oleju, czy innych mniejszych części.

Zapomina się właśnie o kontroli wtryskiwaczy, której najczęściej należy dokonywać w silnikach wysokoprężnych. Wtryskiwacze pełnią bardzo ważną rolę, ponieważ zbyt duża lub zbyt mała dawka paliwa nie pozwoli nam osiągnąć wystarczającej prędkości, bądź doprowadzi do awarii silnika. Warto wiedzieć kiedy i w jakiej sytuacji zwłaszcza trzeba uważać i pilnować stanu swojego samochodu.