Uprawnienia do jazdy motocyklem

Jazda motocyklem wielu osobom kojarzy się z adrenaliną. Traktowana jest jak sport. Niestety sport ten zbiera żniwo, jeżeli motocykliści nie są odpowiedzialni. Jednakże fakt, iż zdarzają się tragiczne wypadki, nie oznacza, że osoba, która pasjonuje się jazdą motocyklem, musi zrezygnować ze swojego marzenia.

Prawo jazdy A, A1, A2

motocyklowe prawo jazdy a2 w KrakowieMoże zdobyć prawo jazdy A, A1 lub A2. Wszystkie one uprawniają do jazdy motocyklem, jednak wiążą się z innymi zastrzeżeniami. Przyjrzyjmy się każdej kategorii po kolei. Jeśli chodzi o prawo jazdy A, uprawnia ono do jazdy każdym rodzajem motocykla niezależnie od jego masy czy mocy. Jednakże aby uzyskać to prawo jazdy, należy mieć skończone 24 lata. Jest to prawna restrykcja, która wynika z tego, iż istnieje większe prawdopodobieństwo, że osoby po skończeniu tego wieku charakteryzują się oczekiwanym poziomem odpowiedzialności. Ale to nie oznacza, że młodsze osoby nie mogą jeździć jednośladem. Jest jeszcze kategoria A1, przeznaczona dla osób, które ukończyły 16 lat. Pozwala im ona na zdobycie umiejętności uprawniającej do jazdy motocyklem, jednakże jego moc nie powinna przekraczać 11 kW, a pojemność skokowa silnika -125 cm3. Z kolei do egzaminu na prawo jazdy kategorii A2 mogą podejść osoby, które ukończyły 18 rok życia. Po zdaniu egzaminu będą mogły poruszać się motocyklem, którego moc nie przekracza 35 kW. Takie motocyklowe prawo jazdy A2 w Krakowie można zdobyć po kursach organizowanych przez dobre szkoły.

motocyklowe prawo jazdy a2 w KrakowieOferują one 50 godzin zajęć, z czego 30 to zajęcia teoretyczne, a 20 – praktyczne. Choć rodzice mogą obawiać się, że ich pociechy, uzyskując prawo jazdy A2 w tak młodym wieku, mogą zrobić sobie krzywdę – są to obawy raczej bezpodstawne. W końcu poruszanie się samochodem osobowym wcale nie jest bezpieczniejsze, jeżeli kierowca to osoba nieodpowiedzialna. Jeżeli więc jesteśmy przekonani o odpowiedzialności naszego dziecka, nic nie powinno stać na przeszkodzie, aby próbowało ono zdobyć prawo jazdy A2. Zastanówmy się jednak nad wyborem naprawdę dobrego ośrodka szkoleniowego w Krakowie. W końcu to duże miasto, więc szkół jest tu całe mnóstwo – jednak nie każda jest dobra. Wykładowca oraz potem instruktor zajęć praktycznych powinien poświęcić uczestnikowi naprawdę dużo uwagi, aby dobrze przygotować go do samodzielnej jazdy. Nie powinien bagatelizować żadnych jego błędów. Oczywiście wiele zależy także od zaangażowania kursanta.

Uczestnik powinien przyłożyć się zarówno do części teoretycznej A2, jak i do praktycznej. Zdobyta wiedza oraz umiejętności zapewnią mu bowiem późniejsze bezpieczeństwo na drodze.

O autorze: Krzysztof Kujawa