polerowanie lakieru

Sposoby polerowania lakieru

Auto detailing stał się czymś coraz częściej praktykowanym wśród właścicieli pojazdów w naszym kraju. Wymaga on wykorzystywania specjalistycznych kosmetyków oraz przyrządów aby uzyskać zamierzony efekt, który ma na celu skuteczne wyeksponowanie pojazdu i wyróżnienie go na tle innych, znacznie gorzej prezentujących się jednostek.

Jak polerować lakier samochodu?

polerowanie lakieruJednym z głównych zabiegów jakie wykorzystuje się by skutecznie wyeksponować swoje auto jest odpowiednie zadbanie o jego lakier. Polerowanie można wykonywać na różne sposoby, a efekty mogą prezentować zupełnie inaczej. Zwykle tego typu zabiegi wykonują samodzielnie pasjonaci motoryzacji, lub profesjonaliści w odpowiednich salonach detailingu. Taka usługa może być dość kosztowna, jednak gwarantuje świetny efekt na dość długi czas. Pierwszą metodą polerowania jaką się wykorzystuje jest polerowanie ręczne. Jest ono niesamowicie czasochłonne i żmudne, jednak niektórzy uważają, że daje efekt nie do podrobienia, który utrzymuje się znacznie dłużej na lakierze pojazdu. Polerowanie lakieru tym sposobem rozpoczyna się od jego oczyszczenia. Najpierw samochód dokładnie się myje, a następnie osusza, aż na lakierze nie będzie żadnej wilgoci. Ma to na celu usunąć powierzchowne, większe osady, których można łatwo się pozbyć. Najlepiej do tego celu wykorzystać mikroproszek eliminujący ładunki statyczne, tak aby wyschnięty lakier był kompletnie neutralny, dzięki czemu łatwiej będzie usunąć głębsze zabrudzenia.

polerowanie lakieruAby dalej wyczyścić lakier wykorzystuje się specjalną glinkę. Jest to mały obiekt, który formuje się, tak aby odpowiadał dłoni, lub dowolnemu przyrządowi. Za pomocą glinki ściera się głęboko osadzone zabrudzenia, których zmycie jest niemożliwe. Wymaga to ręcznego tarcia powierzchni lakieru na jego całym obszarze. Jest to zajęcie bardzo żmudne i wymaga dużej dokładności, aby dokładnie oczyścić całą karoserię. Dopiero w tym momencie można przystąpić do właściwego polerowania. Wykorzystuje się do niego najczęściej pastę, wosk, lub emulsje polerskie. Przy ręcznej pracy nakłada się je za pomocą gąbki polerskiej, która wymaga wykonywania określonych, kolistych ruchów aby uzyskać jak najlepszy efekt. Wprawionym osobom nie zajmuje to zbyt dużo czasu, jednak dla amatora może to być bardziej wymagające. Drugim sposobem jest po prostu wykorzystanie polerki automatycznej w połączeniu z pastą.

Dla wielu osób nie daje to takiego samego efektu, przez co lakier wygląda odrobinę gorzej. Jednak oba sposoby polerowania pozwalają uzyskać dobry wygląd lakieru, dlatego też warto zdecydować się na taką usługę.