czyszczenie tapicerki

Jak skutecznie wyczyścić tapicerkę?

Tapicerka samochodowa bywa problematyczna. Pasażerowie potrafią zabrudzić ją jedzeniem, błotem, czy napojami. Stawianie na siedzeniach zakupów także sprawia, że jest ona zakurzona, odbarwiona, pełno na niej piasku.

Skuteczne czyszczenie tapicerki – jak przebiega?

czyszczenie tapicerkiJeśli nie wyczyści się zabrudzenia od razu to może ono trwale zafarbować tapicerkę, a brud wniknie w głębsze warstwy materiału. Jak temu przeciwdziałać? Należy regularnie czyścić tapicerkę samochodową. Szczególnie czyszczenie tapicerki skórzanej w Szczecinie jest bardzo ważne, ponieważ skóra jest delikatna i wrażliwa na zabrudzenia. Tutaj przynajmniej co trzy miesiące powinno się odkurzyć i zabezpieczyć skórzane siedzenia. Wstępnym warunkiem czyszczenia zawsze jest odkurzenie siedzeń. Najlepsze są do tego odkurzacze z delikatnymi zakończeniami/końcówkami, które nie będą szorować po tapicerce, tylko gładko przesuwać po jej powierzchni bez uszkodzenia. Skórę czyści się przy pomocy specjalnych środków, które nie tylko usuną brud, ale też zabezpieczą tapicerkę przed ponownym zabrudzeniem, nadadzą skórze miękkości i elastyczności. Przy tapicerce materiałowej mamy większe możliwości wyboru. Do jej wyprania można użyć specjalistycznych środków, jak i zwykłych proszków i płynów czyszczących. W ten sposób usuniemy nawet stare i głębokie zabrudzenia.

czyszczenie tapicerkiPamiętajmy, żeby nie moczyć tapicerki, ponieważ materiał może się wtedy odkształcać pod wpływem wilgoci. W salonach autodetailingowych można zamówić usługę odkażania tapicerki. Wykorzystuje się do tego parę wodną czy też wykonuje ozonowanie wnętrza auta. Przez to można pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z auta np. dymu papierosowego, jak również drobnoustrojów. Czasem podczas codziennego użytkowania, jak również poprzez niewprawne czyszczenie tapicerka może ulec zniszczeniu. W przypadku tapicerki materiałowej niewiele da się zrobić. Wymiana obicia jest kosztowna, wymiana fragmentu będzie widoczna, można co najwyżej założyć pokrowce na siedzenia. W przypadku skórzanej tapicerki jest łatwiej. Może zostać ona poddana zabiegowi renowacji, koloryzacji, czy usługi z wykorzystaniem tak zwanej płynnej skóry. Po takiej usłudze nawet najbardziej odbarwiona i zniszczona tapicerka skórzana może wyglądać jak nowa, prosto z salonu. Podsumowując, nawet bardzo zaniedbana tapicerkę da się przywrócić do dobrego stanu.

Czasem są do tego potrzebne specjalistyczne i drogie usługi autodetailingowe, ale nie ma rzeczy niemożliwych. Nawet skórzana tapicerka nadaje się do renowacji. Warto jest o tym pamiętać i dbać na bieżąco o samochodową tapicerkę.