Różne typy nadwozia samochodów osobowych cz. 2

Dziś kolejny wpis poświęcony rodzajom nadwozia.

Efektowny kabriolet posiada otwarty typ nadwozia. Dach jest schowany do schowka za siedzeniami, a jedyne wystające nad karoserię elementy to przednia szyba i, czasem, zagłówki foteli. Zarówno wsporniki szyb jak i zagłówki projektowane są w taki sposób, aby w razie wypadku i dachowania unieść samochód i ochronić pasażerów przed urazami, których ryzyko w kabrioletach jest większe niż w innych przypadkach. Kabriolety bywają zarówno dwudrzwiowe, jak i czterodrzwiowe; posiadają więcej niż dwa miejsca siedzące.

kabriolet

Roadster (spider) to dwuosobowa sportowa odmiana kabrioletu, która nie posiada stałego dachu (jest on przypinany do karoserii, dlatego nie stanowi integralnej części nadwozia).

Roadster

Targa jest podobna do obydwu powyższych typów, ponieważ posiada zdejmowaną część sztywnego dachu. Wyróżniają ją wydłużone wsporniki.

targa

Innym typem zaliczanym do aut luksusowych jest limuzyna. Posiada zamknięte, czterodrzwiowe nadwozie. Znajdują się w niej przynajmniej cztery miejsca siedzące, ale może być ich nawet kilkanaście plus siedzenia rozkładane. Część dla kierowcy i pasażerów oddzielana jest zwykle ścianką lub szybą. Jako samochody luksusowe produkowane są w wysokim standardzie wykończenia wnętrza, posiadają też barki, radia i odtwarzacze, klimatyzację.

 limuzyna

O autorze: Aleksandra Paprocka