Jeździć bezpiecznie i odpowiedzialnie

Poruszanie się samochodem jest bardzo ważne. Dojeżdżanie do miejsca pracy, podróże służbowe, a nawet zwykła wyprawa po zakupy. Jak bezpiecznie prowadzić samochód?

Najlepsza nauka jazdy

Nauka jazdy samochodemW jaki sposób wybrać szkołę jazdy? Czym się sugerować? W Polsce istnieje bardzo dużo szkół jazdy. Kiedy chcemy wybrać się na kurs, mamy ogromny wybór. Najrozsądniej wybrać miejsce, gdzie będziemy mieć blisko. Warto pamiętać, by godziny nauki nie kolidowały z naszymi obowiązkami. Pozwoli to uniknąć sytuacji związanych z nieobecnością, a ta jest kluczowa, by w pełni zrozumieć sens przepisów, oraz jak ich przestrzegać. Na początku musimy przejść cykl wykładów teoretycznych, gdzie dowiemy się o skrzyżowaniach, znakach, ustępowaniu pierwszeństwa, a także zgłębimy wiedzę z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Kluczowe jest, by część teoretyczna szkolenia została odpowiednio zweryfikowana po skończonych wykładach. Dlaczego jest to takie ważne? Dlatego, że na egzaminie państwowym nasza wiedza zostanie sprawdzona zanim siądziemy za kierownicę. Będziemy musieli szybko reagować na pytania testowe, co wcale nie jest takie łatwe. Nauka jazdy to przede wszystkim część praktyczna.

Nauka jazdy samochodemWażne jest, by nasz instruktor nam odpowiadał. Istotna jest jego wiedza, czas reakcji na nasze błędy i możliwość ich wytłumaczenia. Instruktor wprowadzi nas w poruszanie się po drodze, ale pokaże też, w jaki sposób parkować pojazd. Dowiemy się również, jak sprawdzić podstawowe, techniczne parametry auta, wśród których jest chociażby stan oleju. Jeśli po skończonej ilości godzin części praktycznej, dalej nie będziemy czuć się pewnie, to zawsze możemy wykupić dodatkowy czas szkolenia. W naszym kraju, państwowy egzamin praktyczny jest stosunkowo ciężki. Należy się do niego odpowiednio przygotować. Zdarza się, że stres powoduje nasilenie się błędów, przez co należy ponownie uiścić opłatę i podjąć kolejną próbę w wyznaczonym terminie. Przede wszystkim, nie można się załamywać. Ile kosztuje kurs nauki jazdy? Większość kursów zaczyna się od ponad tysiąca złotych. Ważne jest, czy naszym celem jest jedynie zdobycie uprawnień na samochody osobowe, czy myślimy o zawodowej karierze kierowcy innych typów aut. Istnieje możliwość pakietowych szkoleń, przez co zaoszczędzić można czas i środki finansowe. Bycie odpowiedzialnym kierowcą jest związane z naszymi działaniami na drodze.

Pod okiem profesjonalnego szkoleniowca, spokojnie zdobędziemy wymagane umiejętności. Odpowiednie szkolenie zapewnia wiedzę i reakcję, które pozwolą uniknąć niepokojących sytuacji.

O autorze: Krzysztof Kujawa