Jaki olej do skrzyni biegów?

Właściciel pojazdu z manualną skrzynią biegów musi dbać o to, aby była ona odpowiednio naoliwiona. Dzięki temu unikniemy nadmiernego tarcia elementów metalowych, co wydłuży żywotność takiej skrzyni. Ta bowiem, po okresie intensywnej eksploatacji, potrafi zacząć hałasować, co przeszkadza w uzyskaniu komfortu jazdy.

Dobranie oleju do skrzyni biegów

najlepszy olej do skrzyni biegówDlatego tak ważne jest dbanie o nią, zatem podstawowym zakupem, jakiego powinien dokonać każdy kierowca, jest zakup oleju do przekładni. Pojawia się jednak pytanie, w jaki sposób dobrać najlepszy olej do skrzyni biegów? Należy zwracać uwagę na szereg parametrów, wśród których warto wymienić między innymi lepkość. Informację o niej znajdziemy bez problemu na każdej butelce z olejem, ponieważ podanie jej jest obowiązkiem każdego producenta. Ale to nie wszystko, istotne są także pozostałe właściwości. Powinniśmy spojrzeć, czy dany olej powstał na bazie syntetycznej i posiada specjalistyczne dodatki, czy też nie. Musimy spojrzeć też, jaka jest specyfikacja naszej skrzyni biegów. Producenci samochodu umieszczają tam informację o tym, jaki olej może się w niej znaleźć. To zdecydowanie ułatwi nam dobór produktu, ponieważ będziemy wiedzieć, jakimi parametrami powinien się on charakteryzować. Jeżeli jednak w książce serwisowej naszego pojazdu nie ma nic o oleju do skrzyni biegów, nie oznacza to, że mamy wybierać produkt na chybił trafił.

najlepszy olej do skrzyni biegówMożemy udać się do warsztatu, tam pracownik może zdobyć dla nas normę oleju po numerze VIN naszego pojazdu. W serwisie możemy od razu zakupić odpowiedni, oryginalny olej do skrzyni biegów, ale jeżeli chcemy trochę zaoszczędzić, z pewnością będziemy zastanawiać się nad zamiennikiem. Niektórzy jednak mogą obawiać się, że taki zamiennik nie będzie miał odpowiednio wysokiej jakości. Takie obawy są bezpodstawne, jeżeli oczywiście wyrób pochodzi od sprawdzonego, renomowanego producenta. Możemy poszukać różnych wytwórców zamienników i zapoznać się z opiniami klientów o ich produktach. W ten sposób zyskamy pewność, że naprawdę warto brać ich wyroby pod uwagę, ponieważ jakością nie odstępują od oryginałów, a są sporo tańsze. Często na stronach producentów umieszczane są wyszukiwarki olejów, dlatego znalezienie produktu o konkretnych parametrach nie powinno stanowić dla nas najmniejszego problemu.

Oczywiście możemy też udać się do sklepu stacjonarnego i tam przeglądać informacje na etykietach, butelka po butelce, aż znajdziemy odpowiedni produkt. Który sposób kupna oleju jest lepszy – to zależy od nas. Ważne, aby produkt posiadał parametry idealnie dopasowane do naszej manualnej skrzyni biegów.

O autorze: Krzysztof Kujawa