Elektronika zdolna poprawić osiągi silnika

W dzisiejszych czasach wielu kierowcom zależy aby ich samochód posiadał jak najlepsze osiągi. Niedawno tuning silnika czyli maksymalne zwieszenie jego mocy oraz momentu obrotowego wiązało się z potrzebą poniesienia dużych kosztów. Opcja ta była dostępna tylko dla osób mogących zainwestować konkretną sumę pieniędzy.

Tuning w oprogramowaniu

tuning elektroniczny silnikaDzisiaj dzięki coraz szybciej rozwijającej się technice elektronicznej można trwale podnieść osiągi uzyskiwane przez jednostkę napędową. Cały proces tuningu elektronicznego trwa bardzo krótko bez jakiegokolwiek ingerowania w części mechaniczne samochodu. Jak dobrze wszyscy wiemy dzisiejsze silniki samochodowe naszpikowane są elektroniką. Cała ich praca jest na bieżąco monitorowana oraz sterowana przez komputer, który wysyła oraz odbiera wszystkie sygnały wysyłane przez jednostkę napędową. Tuning elektroniczny silnika polega na zwiększaniu mocy jednostki napędowej oraz momentu obrotowego jaki jest w stanie osiągnąć po przez umiejętne zmodyfikowanie już wgranego programu, który steruje silnikiem bądź zaimplementowanie całkowicie nowego programu. Po zastosowaniu tego typu zabiegów moc wzrasta w zależności od rodzaju silnika. Specjaliści szacują, że są to wzrosty od 5% do nawet 100%. Tuning elektroniczny silnika najłatwiej przeprowadza się w jednostkach napędowych posiadających turbosprężarki, najtrudniej natomiast przeprowadza się go w jednostkach typu wolnossącego. Tego rodzaju tuning elektroniczny w dzisiejszych czasach można przeprowadzić na kilka sposobów. Jednym z najbardziej popularnych jest wymiana chipa.

tuning elektroniczny silnikaJest to element komputera który na stałe ma zaprogramowane konkretne miary wtrysku. Zabieg ten jest polecany dla osób które już nie posiadają gwarancji producenta, ponieważ wymiana chipa stanowi dużą ingerencję w komputer pokładowy. Najnowszą i coraz częściej polecaną metodą jest zmiana danych w oprogramowaniu bez jakiejkolwiek ingerencji w zamontowane części komputera silnikowego. W tym wypadku tuning elektroniczny silnika polega na kompleksowym zmodyfikowaniu oprogramowania komputera przy pomocy standardowego złącza OBD, które jest złączem diagnostycznym montowanym standardowo we wszystkich produkowanych od pewnego czasu samochodach. Ten rodzaju tuningu elektronicznego można już stosować w pojazdach posiadających gwarancję, ponieważ przeróbki wykonywane przy pomocy złącza OBD są bardzo trudne do wykrycia i gwarant nie ma żadnych podstaw aby ową gwarancję anulować. Reasumując jeśli chcemy poprawić osiągi naszego silnika powinniśmy poważne zastanowić się nad wyborem techniki, która będzie stosowana. Tuning elektroniczny powinien zostać przeprowadzony również w taki sposób aby uzyskane wzrosty mocy nie przeszkadzały nam w codziennej eksploatacji samochodu.

Należy go przeprowadzić w taki sposób aby jednostka napędowa nadal spełniała swoje zadanie zgodnie z obowiązującymi normami spalin oraz nie przekraczała ustalonych norm hałasu. Jeśli chcemy przeprowadzić tuning elektroniczny naszego silnika musimy oddać do go wyspecjalizowanego warsztatu, który zajmuje się tego typu usługami.