stacja kontroli pojazdów

Czym zajmuje się podstawowa stacja kontroli pojazdów?

Ważny przegląd techniczny pojazdów jest niezbędny, aby móc poruszać się pojazdem po drogach. Regularnie wykonuje się go co roku, zarówno w pojazdach osobowych, jak i ciężarowych lub motocyklach. Badanie odbywa się w przystosowanych do tego stacjach diagnostyki pojazdów. Warto jednak wiedzieć, że w Polsce wyróżnia się dwa rodzaje takich stacji – podstawowe i okręgowe.

Mechanicy na stacji kontroli pojazdów

stacja kontroli pojazdówCzym różnią się one od siebie i do jakiej z nich najlepiej udać się na przegląd samochodu? W wielu przypadkach właściciele tego typu przedsiębiorstw decydują się na połączenie diagnostyki z serwisem. Uruchomienie warsztatu w stacji kontroli pojazdów daje nie tylko większy zysk firmie, ale również poprawia satysfakcję klientów. Jeżeli w pojeździe klienta wystąpiła awaria, przez którą nie zostanie dopuszczony do ruchu, wówczas mechanicy są w stanie momentalnie naprawić usterki. W trakcie napraw mają możliwość ciągłego przeprowadzania badań, wykonywania niezbędnych pomiarów i serwisowania podzespołów, które są wadliwe. Takie warsztaty najczęściej współpracują z renomowanymi producentami części do samochodów, dlatego są w stanie szybko dostarczyć najpotrzebniejsze komponenty zamienne lub oryginalne.

stacja kontroli pojazdówTo, co różni podstawową stację od okręgowej to przede wszystkim uprawnienia. W przypadku tej pierwszej diagnosta może przeprowadzać badania wyłącznie pojazdów, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Co oznacza, że firma wykonuje przeglądy samochodów osobowych, pojazdów dostawczych oraz motocykli. Podstawowa stacja wyposażona jest w sprzęt do przeprowadzenia wszystkich niezbędnych badań, w tym również sprawdzenia stanu technicznego pojazdów, które zasilane są LPG. Okręgowa stacja jest nieco bardziej rozbudowana i wykonuje również przeglądy samochodów ciężarowych. Przykładową firmą, gdzie warto udać się na badanie techniczne samochodów, jest podstawowa stacja kontroli pojazdów we Wrocławiu. Mechanicy zawsze chętnie doradzają, a w razie konieczności sami wykonują naprawy. W podstawowej stacji diagnostycznej, tak jak i w okręgowej – wykonuje się przeglądy całego pojazdu, aby ten był zgodny z normami bezpieczeństwa, nie zagrażał innym uczestnikom ruchu i został dopuszczony do jazdy po drogach.

Badaniom podlegają wszystkie podzespoły, takie jak układ kierowniczy, układ hamulcowy, zawieszenie, ogumienie, oświetlenie czy pasy bezpieczeństwa. Jeśli właściciel pojazdu chce przeprowadzić przegląd samochodu ciężarowego, to musi udać się do okręgowej stacji kontroli pojazdów, gdyż te podstawowe nie wykonują takich badań.