filtr oleju do ciągnika

Czym są filtry do oleju silnikowego?

Rozwój przemysłu motoryzacyjnego i maszynowego bardzo szybko przyczynił się do powstania maszyn przeznaczonych do robót ciężkich. Niezależnie od tego czy mowa jest o koparkach, wysięgnikach czy też wywrotkach górniczych – każdy z tych pojazdów to unikalna maszyna zarówno pod względem wykonywanych zadań, jak i posiadanych podzespołów.

Oczyszczające filtry do oleju

silnikNiektóre z nich to banalnie proste urządzenia, a z kolei inne to niesamowicie skomplikowane mechanizmy. Podzespołem, który znajduje się między tymi dwoma kategoriami są filtry do oleju silnikowego. Czym one się cechują i jakie jest ich zadanie w tych masywnych maszynach? Przede wszystkim, filtry wyżej wspomnianego oleju są jednymi z najważniejszych podzespołów maszyn i samochodów. Ich głównym zadaniem jest – jak sama nazwa może sugerować – filtrowanie oleju silnikowego do takiego stopnia, że w silniku znajdzie się praktycznie czysty olej. Niemniej jednak, filtry oleju są podzespołami, które cechują się tym, że ich wygląd jest absolutnie minimalistyczny, a jednak to co mają w środku jest zdecydowanie bardziej skomplikowane. Przede wszystkim, większość filtrów do oleju wygląda jak puszka. Dlatego też często potocznie są nazywane filtrami puszkowymi.

filtr oleju do ciągnikaW samym filtrze znajdują się najczęściej trzy rzeczy. Pierwsza z nich to specjalistyczny wkład papierowy, który często jest zwinięty w taki sposób, aby obejmować większą powierzchnię. Poza tym, znajdują się tam też dwa zawory – jeden zwany „eko”, drugi natomiast „anti-drain”. Pierwszy sprawia, że w filtrze zawsze znajduje się chociaż odrobina niezbędnego oleju, a drugi z kolei uniemożliwia cofnięcie się brudnego oleju ponownie do misy oraz pozwala przefiltrowanemu olejowi szybciej dostawać się do silnika. Przykładowo, wydajne filtry do ciągników Case to filtry polegające na takiej samej zasadzie, która została opisana wyżej, aczkolwiek z racji większego poboru oleju, filtry te są konstruowane z myślą o konkretnych maszynach. Często takich jak maszyny budowlane, przemysłowe czy też przeznaczone do robót ciężkich. Cechują się większa wydajnością, jak i również większą wytrzymałością swoich elementów, co jest pożądanym aspektem w kontekście konserwacji silnika.

Jak więc można zobaczyć, filtry do oleju pełnią bardzo ważną funkcję jaką jest uniemożliwienie dostania się do silnika szkodliwych zanieczyszczeń. Bez takiego filtra, silnik bardzo szybko by się zatarł na wskutek drobinek piasku czy też innych syntetyków mogących się tam znajdować. Warto jest więc dążyć do jak największego zminimalizowania zanieczyszczenia silnika, gdyż jak powszechnie wiadomo – zatarty silnik to jedna z najgorszych rzeczy, które mogą się przytrafić maszynie budowlanej, czy też pojazdowi osobowemu.